środa, 10 sierpnia 2011

Frank szwajcarski bije rekordy

Autorem artykułu jest Paweł Kaczmarek

W dniu dzisiejszym do godziny 16 nie ukazały się żadne istotne dane które mogłyby wpłynąć na odreagowanie na rynku walutowym z wyłączeniem inflacji w chinach, która obe
cnie wynosi 6.5%, czyli odnotowano wzrost. Na rynku walutowym nadal góruje frank szwajcarski.

Dzisiejsze notowania pokazują rekordowe wyniki osiągnięte przez franka. Waluta ta umocniła sie znacząco względem najważniejszych par walutowych biorąc pod uwagę kilkanaście lat wstecz.
Notowania USD/CHF ukazały spadek wartości dolara w stosunku do franka, co pozwoliło na przekroczenie granicy 0.75. Oczywiście sytuacja ta jest powiązana z problemami stanów zjednoczony, co w konsekwencji doprowadziło do takiej obniżki. Jednakże należy pamiętać, iż jest to kwestia czasu, kiedy inwestorzy znów podejmą inwestycję w kierunku USA, co zwiększyrentowność amerykańskich obligacji, czyli umocni dolara. Umocnienie USD przyniesie również korzyści dla rynków europejskich i wpłynie również na waluty w obrębie unii europejskiej. Od kilkunastu lat EUR/CHF nie przekroczył 1.10, natomiast w chwili obecnej euro możemy kupić za 1.05 franka szwajcarskiego.
Kolejnym rekordem okazały się notowania franka w stosunku do funta szterlinga oraz złotego. Wartości GBP/CHF, jak i PLN/CHF są najniższe w swojej historii. Funta szterlinga możemy kupić za 1.20, a jeśli zamierzamy kupić CHF w naszej narodowej walucie zapłacimy juz ponad 3.80, a dokładnie o godzinie 16.45 musielibysmy zapłacić 3.88 zł.Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które wybrały kredyt we frankach. Obecne dane ukazują, iż nastąpi wzrost rat kredytu. Zadowolenie kredytobiorców było zauważalne, kiedy to franka można było kupić za 2.20zł, natomiast obecny koszt kształtuje się w granicach 3.88zł, co zdecydowanie sprawia ból kredytobiorcom. Takie umocnienie oznacza wzrost rat o 1/3.
Dzisiaj ukażą się ważne dane makroekonomiczne dotyczące ustaleń stopy procentowej w USA. O godzinie 20.15 odbęcie się oświadczenie Komitetu Operacji Otwartego Rynku w skrócie FOMC. Poprzednia wartość jest równa wartości prognozowanej, czyli 0.25%. Zmiana stóp procentowych z pewnością wpłynie na pozycję dolara.
---
Paweł Kaczmarek

Komentarze walutowe mBrokers.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

3 komentarze:

  1. Faktycznie frank Szwajcarki swego czasu pobił rekordy tak, że niektóre osoby do tej pory nie mogą się otrząsnąć. J także o tym wspominałem na swoim blogu o finansach. Jednak teraz zajmuje się najwięcej walutami i mam nawet widget z kursami walut http://bezpiecznyportfel.pl/widget-kursy-walut/ który moim zdaniem jest świetny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat jeśli chodzi o franka szwajcarskiego to ja obserwuję co z nim się dzieje od dłuższego czasu. Teraz znalazłam fajny serwis http://odkladam.pl/ gdzie o samym rynku walutowym możemy się zdecydowanie więcej dowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń